Στον παρόντα δικτυακό χώρο (http://ts.sch.gr/repo) φιλοξενούνται πιστοποιημένα εκπαιδευτικά λογισμικά για την Α'βάθμια και Β'βάθμια Εκπαίδευση,  κατάλληλα τροποποιημένα από τον Τομέα Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας ΕΑΙΤΥ ώστε να είναι  δυνατή η εγκατάσταση και χρήση τους σε λειτουργικό σύστημα Linux. Οι οδηγίες που ακολουθούν αναφέρονται στη διανομή  Ubuntu ή σε παράγωγές της αλλά είναι δυνατό να χρησιμοποιηθούν τα λογισμικά και σε άλλες Debian-based διανομές, εφόσον  περιέχουν το πακέτο prism. Οι τρέχουσες εκδόσεις του Ubuntu που υποστηρίζονται είναι οι 10.04 LTS (που θα  υποστηρίζεται  έως το 2015) και η 12.04 LTS.

Τα λογισμικά που διαθέτει το αποθετήριο για debian-based διανομές περιλαμβάνουν λογισμικά που διαθέτει το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο (Π.Ι.) στη σελίδα του για το Γυμνάσιο και το Δημοτικό (περιλαμβάνει λογισμικά που ήταν εγκατεστημένα στον μαθητικό υπολογιστή) λογισμικά που χρησιμοποιούνται από το Β' Επίπεδο Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών. (λογισμικά από το έργο Νηρηίδες, λογισμικά που δίνονται με άδεια GPL (πχ λογισμικά της ενέργειας ΟΔΥΣΣΕΙΑ όπως το Αβάκιο και οι μικρόκοσμοί του καθώς και λογισμικά από άλλες δράσεις του Π.Ι.)

Δείτε τον πλήρη κατάλογο των λογισμικών που είναι διαθέσιμα στο http://ts.sch.gr/wiki/Linux/Λογισμικό

Εάν η διανομή σας είναι rpm-based, όπως για παράδειγμα το Fedora, τότε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το rpm αποθετήριο της Τεχνικής Στήριξης που συντηρείται από την Ελληνική ομάδα Fedora

Ορισμένα από τα παραπάνω λογισμικά (που βασίζονται σε web τεχνολογίες) είναι διαθέσιμα και online (χωρίς να απαιτείται τοπική εγκατάσταση).

separator

Οδηγίες Εγκατάστασης του αποθετηρίου και των εκπαιδευτικών λογισμικών

1. Το συγκεκριμένο αποθετήριο είναι αυτόματα ενεργοποιημένο εάν έχετε κάνει εγκατάσταση του Ubuntu από το CD της Τεχνικής Στήριξης http://ts.sch.gr/wiki/Linux/LiveCD. Εάν δεν ανήκετε σε αυτήν την περίπτωση χρειάζεται να προσθέσετε το αποθετήριο (repository) χειροκίνητα στις πηγές του Ubuntu σας, ανοίγοντας το διάλογο εκτέλεσης εντολών
    (πληκτρολογήστε ALT και κρατώντας το πατημένο πατήστε και F2) και επικολλώντας τις εντολές: sh -c 'cd /tmp && wget ts.sch.gr/repo/add-repo && sh add-repo ts.sch.gr/repo'
  2.  Για την εγκατάσταση των λογισμικών, απλά επιλέξτε το Κέντρο Λογισμικού Ubuntu, στη γραμμή εργαλείων του πατήστε το κάτω βελάκι δεξιά από το κουμπί "Όλο το λογισμικό", και επιλέξτε "Τεχνική Στήριξη ΣΕΠΕΗΥ". Από τη λίστα που θα εμφανιστεί επιλέξτε όποιο πακέτο θέλετε, όχι όμως αυτά που γράφουν [πρωτότυπο] δεξιά. Εναλλακτικά συνδεθείτε στο http://ts.sch.gr/wiki/Linux/Λογισμικό και επιλέξτε τα λογισμικά που σας ενδιαφέρουν να εγκατασταθούν.

Τα λογισμικά έχουν πρόθεμα nip-, dim-, gym-, lyk-, tee- ανάλογα με την εκπαιδευτική βαθμίδα στην οποία απευθύνονται.

Προσοχή το πρόθεμα είναι ενδεικτικό και όχι περιοριστικό για την εκπαδευτική βαθμίδα που θα χρησιμοποιηθεί το λογισμικό. Είναι δυνατόν κάποια λογισμικά μίας βαθμίδας να μπορούν να χρησιμοποιηθούν και σε άλλη βαθμίδα
(πχ λογισμικά του δημοτικού να χρησιμοποιούνται από το νηπιαγωγείο και αντιστρόφως, λογισμικά του λυκείου να έχουν δραστηριότητες για το γυμνάσιο κλπ).

Για διευκόλυνσή σας κατά την εγκατάσταση υπάρχουν τα ακόλουθα μετα-πακέτα (εγκαθιστούν αυτόματα ένα σύνολο εκπαιδευτικών λογισμικών αντί να εγκαθιστάτε ένα ένα τα λογισμικά):

• Το μετα-πακέτο nipiagogeio περιέχει ένα βασικό σύνολο λογισμικών για το Νηπιαγωγείο
  • Το μετα-πακέτο dimotiko περιέχει τα λογισμικά Δημοτικού που έχει διαθέσιμα το Π.Ι.
  • Το μετα-πακέτο dimotiko-extra περιέχει επιπλέον λογισμικά που είναι διαθέσιμα για το Δημοτικό
  • Το μετα-πακέτο gymnasio περιέχει τα λογισμικά Γυμνασίου που έχει διαθέσιμα το Π.Ι.
  • Το μετα-πακέτο gymnasio-extra περιέχει επιπλέον λογισμικά που είναι διαθέσιμα για το Γυμνάσιο
  • Το μετα-πακέτο lykeio περιέχει ένα βασικό σύνολο λογισμικών για το Λύκειο
  • Το μετα-πακέτο lykeio-extra περιέχει επιπλέον λογισμικά που είναι διαθέσιμα για το Λύκειο
  • Το μετα-πακέτο tee περιέχει ένα βασικό σύνολο λογισμικών για τα ΤΕΕ

Σημείωση: Τα μεταπακέτα "σπάνε" στο βασικό και στο -extra ώστε η εγκατάστασή τους να μην έχει μέγεθος μεγαλύτερο από 4GB.

separator_small

Σε περίπτωση που διαπιστώσετε κάποιο πρόβλημα με τα λογισμικά, ανατρέξτε στη σελίδα της Υπηρεσίας Εξυπηρέτησης Χρηστών (helpdesk) του Π.Σ.Δ., ανοίξτε καινούριο ticket στην κατηγορία «Σχολική Διοικητική Μονάδα» και περιγράψτε αναλυτικά το πρόβλημα.